Podívejte se do budky
(klikni na obrázek kamery)

Username:rorys;
Password: rorys

 

POZOROVÁNÍ HNÍZDÍCÍCH PTÁKŮ

V minulém školním roce jsme pozorovali hnízdění špačka a rorýse. Kameru jsme v budce nechali. Uvidíme, zda v roce 2018 bude budka opět obsazena.

Duben 2018
V polovině dubna jsme čistili budky. Ale budka s kamerou již byla obsazena špačkem, v hnízdě byla snůška 4 vajíček. Takže opět můžeme pozorovat hnízdění špačka.

22. dubna

22. dubna

22. dubna

4. května 4. května 4. května
8. května

8. května

8. května
10. května 10. května 10. května
     

13. května ráno jsem našel hnízdo prázdné. Je to divné. Ještě týden by v hnízdě malí špačci měli zůstat.

Záhada se záhy vyřešila. Mladí špačci se přestěhovali na druhý konec budky - pod kameru - tedy do míst, kam kamera nedohlédne. Jen občas neopatrně vystrčí hlavu a kamera je zachytí (foto je z 18. května).

 

     
     
 Ve čtvrtek 24. května špačci opustili hnízdo. Přiletěli rorýsi. Podaří se rorýsům zahnízdit v budce? Je dobré, že můžeme říci:"To uvidíme".

 


V neděli 27. května ráno jsem se podíval do budky. V budce si hověli dva rorýsi. Pokud zahnízdí, máme před sebou další možnost pozorovat chování těchto výborných letců.

27.května

27.května 27.května
Do hnízda je docela dobře vidět. V neděli 3. června bylo v hnízdě vidět první vajíčko, ráno 4. června byla v hnízdě vajíčka dvě.
V červnu jsem občas nahlédl do hnízda. Většinou na vajíčkách seděl jeden z rorýsů, večer tam byli vždy oba. Začátkem července jsem očekával v hnízdě mláďata. Ale do hnízda nebylo vidět, vždy bylo obsazeno dospělým ptákem. Až 7. července jsem uviděl mladé rorýse a 10. července jsem je poprvé vyfotografoval.
 

10. července

 
     

15. července

Mladí rorýsi rostou "jako z vody".

     
22. července

22. července

22. července
     
24. července 24. července 24. července

26. července odpoledne bylo hnízdo prázdné. Rorýsi vylétli. Přes noc v budce jen nocují. Tak zase na viděnou příští rok.