před rokem 5. třída

Výlet na zámek Kynžvart, Kladskou a do Mariánských lázní

V pondělí 22. 5. se druhá a třetí třída vydala na celodenní výlet směrem na zámek Kynžvart, Kladskou a do Mariánských lázní. Na zámku jsme se proměnili v prince a princezny a celou prohlídkou nás provázela kněžna Xénie.  Na chvíli jsme se stali významnými historickými osobnostmi u hodovní tabule a zasedli ke krásně prostřenému stolu.  Poznali jsme dobový jídelníček a nahlédli klíčovou dírkou do tajemné chodby. V tajuplných dvířkách nás čekalo malé překvapení a na rozloučenou jsme dostali maličký dáreček. Viděli jsme také mumie, které měly velmi zapeklitá jména. Potom už jsme se vydali směrem na Kladskou a Mariánské lázně. Viděli a slyšeli jsme fontánu, která je pořád kouzelná a stihli jsme i zmrzlinu. Vše proběhlo v klidu i počasí vyšlo, tak si děti krásně užily výletní atmosféru.

 

 

 

Návštěva muzea v Chebu

Dne 24. 5. se třetí a sedmá třída vydaly do chebského muzea, nejen na prohlídku těchto krásných prostor, ale také seznámit se se životem slavného vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Milí páni průvodci nás seznámili s historií města Chebu a jeho okolí, poznali jsme významné stavby těchto míst a některé známé historické osobnosti. Po návštěvě muzea jsme si prohlédli historickou část Chebu tzv. Špalíček a prošli jsme Kramářskou uličkou, která je široká pouhých 160 cm. Odměnou byla sladká zmrzlina a poté již cesta zpět domů. Bylo to prima strávené dopoledne.

 

 

Výprava za perlorodkami

V pátek 26. 5. se třetí třída vypravila do záchranné stanice perlorodek. Tato stanice, s názvem Huschermühle, se nachází nedaleko státní hranice s Německem. Průvodcem nám byl velmi příjemný pan Bláha, který povídal zajímavě o životě perlorodky samotné, ale také o vodním ekosystému jako celku. Krásně dokázal zodpovědět naše všetečné otázky, vylovil pro nás pstruha, abychom věděli, jak vypadá, kde se zachytávají maličcí paraziti, ze kterých se za několik měsíců vyvine perlorodka, a také jsme si mohli sáhnout na jeho zuby. Dále jsme mohli vidět jednotlivá stádia vývoje perlorodky a poznali jsme, jak to má tento tvoreček těžké v boji o přežití. Nakoukli jsme do mikroskopu, abychom viděli několikamilimetrové perlorodky baštit a pohybovat se. Na rozloučenou jsme dostali skoro opravdovou perlu. Skutečně krásná a zajímavá výprava stála za tu dlouhou cestu, kterou jsme museli ujít.

           Mgr. Kateřina Křížová

 

 

Druhá a třetí třída se společně vydaly 22. května na školní výlet.  Nejprve jsme se seznámili s životem knížete Metternicha na zámku Kynžvart – poznali jsme knihovnu, pracovnu, hodovní síň, hernu, přípravnu jídla i malé muzeum. Pak jsme se prošli naučnou stezkou Kladská a prohlédli si rašeliniště. Výlet jsme zakončili v  Mariánských Lázních, kde jsme si odpočinuli u fontány a samozřejmě ochutnali oplatky i zmrzlinu.

 

 

Sbírka pro kočičí útulek

Dne 15. 5. jsme společně s žáky třetí třídy předali sbírku pro opuštěné kočky organizace PlazKa (na Fb můžete dohledat pod názvem PlazKa – Pomáháme lidem a zvířatům Klubíčko Aš z.s.), která probíhala na naší škole v měsíci dubnu. Zapojili se nejen žáci naší základní školy, ale také učitelé a široká veřejnost. Sbírka se uskutečnila již podruhé v tomto školním roce. Na podzim a nyní na jaře. Opět se podařilo posbírat spoustu materiálních darů, které budou předány na jednotlivá místa, kde budou potřeba. V jarních měsících se všechny organizace zabývající se pomocí kočkám v nouzi potýkají s velkým nárůstem nechtěných a nemocných koťat, bylo nám proto ctí, že jsme mohli předat nemalou materiální pomoc, která jistě nebyla poslední. Přejeme si, aby náš svět byl plný radosti a šťastných živých tvorů. Děkujeme všem, kteří se zapojili, bez vás by to nešlo. 

                                                                                                                              Mgr. Kateřina Křížová

 

 

 

Poznávání stromů podle pupenů

Třetí třída si zadala velmi zapeklitý úkol, a to poznat stromy podle jejich pupenů. Při práci jim pomáhaly kartičky, kde byly jednotlivé listnaté stromy vyobrazené a zároveň, zde byly uvedené zajímavé informace, které jim pomohly k rozeznání jednotlivých druhů stromů. Třeťáci se do práce pustili s nadšením a povedlo se jim rozeznat některé známé druhy stromů, jako například, javor, dub či buk. Ještě se brzy pustí do poznávání lišejníků, což bude také jistě zajímavá práce.

                                                                                                                                       Kateřina Křížová

 

 

Výroba pískovce

V úterý 7. 3. jsme si se třeťáky vyrobili vlastní pískovec. Nepořádku bylo opravdu dost, ale ten není problém uklidit hlavně, že se nám dílo povedlo a práce nás bavila. Někteří měli problém a nestihli si hmotu dozdobit mušlemi, protože směs sádry a písku opravdu rychle tuhne, tak si udělali alespoň do pískovce svůj otisk ručky. Všichni byli nadšení a překvapení, jak snadno a rychle lze vytvořit takovou zajímavou věc.                                                                                                                                                           K. Křížová

 

Pohádkové hity Televize Věž

V pondělí 23. 1. 2023 se první, druhá a třetí třída vydala do Besedy na představení Televize Věž, které bylo plné nejen pohádkových písniček, ale také napínavého dobrodružství. Hned na začátku představení jsme totiž zjistili, že hlavní účinkující Atibubu chybí a byli jsme zvědavi, zda vůbec stihne dorazit. Děti rozhodně neseděly a mohly se plně zapojit do tančení a zpívání veselých písniček.

K. Křížová

 

Třeťáci na sněhu

 

Návštěva muzea v Aši a výstavy drobného zvířectva

 

 

Zima na motivy Josefa Lady

Společně jsme se 8. 12. vydali do chebské galerie G4, kde jsme se seznámili se životem a dílem spisovatele a malíře Josefa Lady. Nejprve jsme poslouchali a poznávali, potom vyplňovali kratičký kvíz a nakonec tvořili vánoční přání na motivy J. Lady. Bylo nás málo, a tak nám práce rychle utekla a zbylo nám ještě trochu času navštívit chebské vánoční trhy. Mnozí z nás si zde nakoupili lecjakou drobnost, ať už pro sebe či své blízké. Počasí nám přálo a my byli spokojeni, jaké příjemné dopoledne jsme mohli společně strávit. Těšíme se, že se brzy zase někam vydáme.

Třeťáci ZŠ Hranice

 

 

 

Společná práce se zimní tématikou

Učili jsme se básničku, Která se jmenuje Sněhulák a začíná slovy „Sněhuláček panáček, má na hlavě plecháček ….“ , tak jsme si společně takové sněhuláčka vyrobili a celou zimu nám bude zdobit dveře do třídy.

 

 

Pečení cukroví

Ve středu 14. 12. jsme si společnými silami upekli hned tři druhy cukroví. Společně jsme si rozhodli, že nejraději máme rohlíčky, rumové kuličky bez rumu a perníčky. Těsta jsme měli připravené a na nás bylo jej rozválet a vykrájet do krásných tvarů. Vše se nám dařilo, rohlíčků jsme připálili jen trochu a když jsme je obalili v cukru nebylo to ani poznat. Kuličky byly hned pryč a perníčky jsme si nesli domů pro naše blízké. Bylo to prima strávené dopoledne.

Třeťáci ZŠ Hranice     

                        

 

Beseda s myslivcem

Ve čtvrtek 16. 12. za námi přišel opět pan myslivec, který nám povídal o zvířátkách našich lesů, luk a hájů. Viděli jsme spoustu krásných obrázků a dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí ze života zvěře. Jsme rádi, že za námi pan myslivec chodí a moc mu děkujeme. Třeťáci ZŠ Hranice

 

Mikulášská nadílka ve třetí třídě

Den 5. 12. se nese v duchu mikulášské nadílky. I naší třídě se dostalo toho štěstí a navštívil nás Mikuláš se svou nebeskou i pekelnou družinou. Všichni jsme byli moc stateční, řekli jsme společně básničku a vysloužili si sladkou odměnu.

           Třeťáci ZŠ Hranice

 

Švadlenky

Minulý týden jsme se proměnili v písaře a zkoušeli psaní brkem a inkoustem. Tento týden jsme se proměnili na švadlenky a šili jsme pytle pro Mikuláše a čerty. Některým se práce zamotávala a nevěděli kam se s bavlnkou správně vydat, ale nakonec se všichni rozmotali a povedlo se všem práci dokončit.

          Tř. uč. K. Křížová 

   

Písaři

Ve třetí třídě jsme se učili, jak v dávných dobách psali písaři ručně knihy a kronikáři kroniky. Pera ani propisky, tak jak je známe dnes, nebyly, a proto psali brkem. Chtěli jsme si vyzkoušet, jaké to bylo, a tak jsme se do toho pustili. Nejdříve jsme si museli z krásně bílého papíru, vyrobit papír, který vypadá starobyle a zašle. To nebylo nic těžkého. Listy bílého papíru jsme namočili do kouzelného lektvaru a usušili v troubě. Některé vzniklé papíry vypadaly, jako z dob Kryštofa Kolumba, když se plavil na svých lodích a hledal Ameriku. Potom jsme si natrénovali psaní brkem na obyčejný papír a nakonec už na ten náš starobylý. Úplně na nás dýchla atmosféra starých dob.

                  Třeťáci ze ZŠ Hranice

                                                                  

 

Návštěva místní čističky odpadních vod

Společně jsme se vydali poznat proces čištění vody do místní čističky. Zde jsme poznali organické čistění vody, které probíhá za pomoci činností bakterií a rostlin. Místní čistička je rozlohou sice malá ale zajímavá. Jsme rádi, že jsme mohli poznat, jak složitá je cesta znečištěné vody zpět do k nám do našich kohoutků.            

                                                                                                                                          Třeťáci ZŠ Hranice

 

 

Akce „Ukliďme Česko“

V pátek 16. 9. jsme se společně s několika dalšími třídami vydali směrem k Trojmezí  s cílem uklidit co nejvíce odpadků, které byly poházené mimo odpadní nádoby. I přesto, že se tyto činnosti na  naší škole velmi často opakují, stále jsou místa, která je potřeba neustále čistit. Odměnou nám byl rozdělaný oheň u rybníka v Trojmezí, u kterého jsme se nejen ohřáli, ale také opekli buřtík.

                                                                                                                                         Třeťáci ZŠ Hranice

 

 

 

Čtvrťáci v Praze

Blíží se konec školního roku, a proto jsme se vypravili na závěrečný školní výlet. Tentokrát se naším cílem stalo naše hlavní město Praha. Měli jsme přesně naplánováno, kam se chceme podívat. První zastávkou bylo Národní muzeum, kde jsme navštívili expozice Okna do pravěku a Zázraky evoluce. Krásné exponáty zkamenělých larev až po modely pravěkých zvířat v životní velikosti nám vyrazily dech. V expozici Zázraky evoluce nás ohromila kostra plejtváka myšoka nebo model krakatice obrovské, která má na délku sedmnáct metrů. Po prohlídce muzea a krátké přestávce na oběd jsme vyrazili směrem ke Staroměstskému orloji, který právě odbíjel třináctou hodinu. Poté jsme se vydali po Karlově mostě, kde jsme obdivovali krásu tohoto místa a okolní Prahy. Tramvaj nás převezla o kousek dál a lanovkou jsme vyjeli na Petřínskou rozhlednu. Poslední bod naší cesty byl Pražský hrad. Hradní stráž mlčky pozorovala naše nadšení, a protože bylo již pozdní odpoledne, bylo na čase chystat se na cestu domů. Metrem jsme dojeli na nádraží a celou cestu domů jsme si vyprávěli, jaký to byl super výlet! Zážitků máme spoustu a rozhodně bude na co vzpomínat.

Mgr. Kateřina Křížová a Jitka Landová, vedoucí výpravy

 

Letem Karlovým světem

Čtvrťáci a sedmáci se vydali na naučnou stezku hradem Loket. Stezka byla zaměřena na nejvýznamnějšího českého panovníka Karla IV. Hradní edukátorka jim předala spoustu zajímavých informací o panovníkově životě a vládě. Žáci dostali pracovní sešit, ve kterém si doma mohou plnit zábavné úkoly a prohlubovat tak své znalosti. Obě třídy si prošly celý hrad a největší úspěch měla hradní mučírna. I přes velmi chladné počasí se žákům Loket líbil.

 

Návštěva chebského muzea

Ve středu 13. 3 .2024 jsme se se čtvrtou třídou vypravili do chebského muzea na besedy Čápi na tahu a Deinotherium, hrozivá bestie. Byly to opravdu krásně připravené programy plné zajímavých fotografií. Žáci prožili s čápy celý jeden kalendářní rok, zatančili si námluvní tanec, dozvěděli se, jak se jmenují chebští čápi a proč nebo, jak se řekne latinsky čáp bílý.

V druhém programu jsme se dozvěděli, jak je náš kraj jedinečný, protože se zde našly kosterní pozůstatky třetihorního živočicha jménem Deinotherium. Trvalo mnoho let, než se podařilo sestavit celou kostru tohoto zajímavého tvora a ta je nyní vystavena v muzeu ve Vídni. Žáci dostali krásné sešity o čápech a skládanku Deinotheria. Byl to opravdu super zážitek.

      Mgr. Kateřina Křížová

 

Návštěva sběrného dvora v Aši

Čtvrtá třída se v rámci učiva o zpracování odpadu vydala prozkoumat sběrný dvůr v Aši. Pan průvodce žákům vysvětlil, jaké druhy odpadu se v tomto místě třídí, kam se dále vozí a kde se zpracovávají. Žáci mohli také vidět velké množství odpadu, který se dále již nezpracovává a vozí se na další místa, kde se likviduje. Žáci si opět uvědomili, kolik místa se v komunálních nádobách ušetří, když se odpad třídí správným způsobem.

     Kateřina Křížová

 

Čtvrťáci na dopravce v Aši 19.2.2024

 

Návštěva karlovarského divadla

V pátek 8. 12. se třeťáci a čtvrťáci vydali do karlovarského divadla na představení „Betlémská hvězda“. Čekalo je krásné a veselé představení, kde jim byl představen celý vánoční příběh. Vše bylo doplněno známými koledami, veselým andělem a nechyběla ani zvířátka v betlémě na seně. Opravdu skvěle zpracované představení děti zaujalo, některé koledy zpíval plný sál dětí a vše bylo oceněno bouřlivým potleskem. Všichni jsme se vánočně naladili a teď už nám nezbývá než čekat, až zazvoní zvoneček a ten vánoční čas bude na dosah.

                  Kateřina Křížová

 

Návštěva a prohlídka místního evangelického kostela

Ve středu 6. 12. jsme měli jedinečnou možnost nahlédnout do tajů místního  evangelického kostela. Jeho historie je velice zajímavá, symbolika skrytá ve výzdobě kostela je jedinečná a samotná věž a zvonice je nepřekonatelná. Zvuk bijících zvonů jsme zažili na vlastní uši a byl to opravdu krásný i když  hlasitý zvuk. Je nám ctí, že v našem městě máme takovou krásnou památku.

                                                                      

Čtvrťáci na sněhu

Ve středu 29. 11. jsme se v rámci tělesné výchovy vydali na kopec a zdolávali jsme zimní sporty. Naším cílem bylo hlavně bobování. Byl nás skoro plný počet, proto na kopci bylo plno. Vymýšleli jsme různé zlepšováky a skokánky, aby naše jízda byla zábavnější. Důležité je, že jsme se dobře bavili a nikdo se nezranil. Pokud sněhová pokrývka vydrží, půjdeme brzy znovu.

 

Halloween u čtvrťáků

Ve středu 1. 11. jsme si ve škole mohli prožít prima dopoledne plné halloweenských úkolů. Během běžných vyučovacích předmětů jsme plnili netradiční úkoly, během kterých jsme si potrénovali například abecední pořádek, druhy vět nebo slova nadřazená a souřadná. V matematice jsme zase řešili úlohy týkající se čarodějnic a jiných strašidel a na tabletech jsme zpracovali referáty o původu tohoto svátku a zvycích, které se u něj dodržují. Společně jsme vypracovali plakát, který shrnuje celé naše dopolední snažení a můžete ho vidět na prvním stupni. Na závěr všeho jsme ochutnali strašidelné dobroty, které jsme upekli doma s rodiči. Bylo to moc fajn dopoledne.

                                   čtrťáci

 

Návštěva místního kostela

V pátek 13. 10. jsme měli jedinečnou příležitost navštívit místní kostel Navštívení Panny Marie. Díky jednomu z rodičů, který si na nás udělal čas a pověděl nám mnoho zajímavých informací, jsme mohli poznat další zajímavé místo našeho města.

 

Divadelní představení BABIČKA DRSŇAČKA

Ve středu 27. 9. se třeťáci a čvrťáci rozjeli do karlovarského divadla na představení „BABIČKA DRSŇAČKA“. Celý divadelní sál i přilehlé balkóny a lóže byly plné dětí. Začátek představení se dokonce musel posunout o dvacet minut, protože chvíli trvalo než se všichni usadili. Celý příběh byl dnešním dětem velmi blízký, nejen prostředím a vystupováním hlavního představitele Bena, ale také vztahy, které měl se svými rodiči a hlavně svou babičkou. Nerad ke své babičce jezdil, protože v jeho očích byly všechny návštěvy stejné a babička nudná. Proto si babička vymyslela malou lež, ze které se nakonec vyklubalo velké dobrodružství. Po celou dobu trvání představení děti fandily Benovi a do příběhu se opravdu vžily. Na konci představení se hercům dostalo od dětí velkého potlesku a nadšených výkřiků.  Bylo to opravdu velmi povedené a originální představení.

K. Křížová

 

Návštěva místní moštárny

Měli jsme jedinečnou možnost navštívit místní moštárnu a vidět výrobní postup jablečného moštu. Jablka jsme sice neměli, ale deváťáci jich měli hodně a rádi se s námi rozdělili. Ochutnali jsme úplně čerstvý mošt a byl opravdu výborný. Jablka na mošt jsme natrhali v zahradě u Vaníků. Děkujeme.

              čtrťáci 

 

 

Volby do žákovského parlamentu

ve středu 13.9. jsme volili dva zástupce z naší třídy do žákovského parlamentu. Byli čtyři kandidáti, kteří si měli připravit důvody, proč bychom je měli volit, nebo si připravit plán, akce, které by chtěli na naší škole zavést. Také jsme hodnotili, jak jsou jednotliví kandidáti zodpovědní, plní úkoly a dodržují pravidla. Výsledek našeho anonymního hlasování vidíte na fotografii a vítězům velice gratulujeme.

čtvrťáci ZŠ Hranice

    

 

Ukliďme Česko

Čtvrťáci si dali za úkol uklidit ve farském lese a cestou k freeshopu. Chvíli se zdálo, že odpadků bude málo a budeme muset sbírat houby, ale mýlili jsme se. Naplnili jsme opět několik pytlů odpadu, nejen plechovkami a papírem, ale hlavně starým železem, plasty, a dokonce kusem koberce. Říkali jsme si, když lidé odpadky vyhazují do lesa nebo je vyhodí před své bydliště, jak se jim bude za pár let žít ve světe plném odpadků.                                                                                       

                                   

Komentáře jsou vypnuty.