Setkání s Williamem Simpsonem
Dne 29. 6. 2023 jsme měli tu čest přivítat u nás ve škole vzácnou návštěvu. Až ze Skotska k nám přijel William Simpson a Andrew Balfour. Pan William Simpson je synovcem Waltera Simpsona, letce, který zahynul při pádu bombardéru ve Farském lese v březnu roku 1945. Jejich cesta se uskutečnila v rámci charitativní sbírky Angus´s Door. Návštěvu přivítalo vedení školy, vedení města Hranice a ašský místostarosta pan Pavel Matala. Žáci 6. třídy, kteří se letos starali o pomník ve Farském lese, měli jedinečnou příležitost zúčastnit se besedy s oběma pány. Po besedě jsme se vydali na vycházku k pomníku. Byl to výjimečný zážitek.
Andersenova výzva
Na 3. ZŠ Cheb proběhlo 22. března 2023 regionální kolo 3. ročníku čtenářské soutěže. Ta byla určena pro žáky 6. tříd základních škol. Naši školu reprezentovali dva žáci – Petr Hrkal a Vojtěch Hrouda. Své čtenářské dovednosti porovnali se zástupci chebských základních škol a ašskou ZŠ Okružní. Četba byla letos zaměřena na Staré pověsti české od Aloise Jiráska. Žáci k tomuto tématu nejprve dostali vědomostní otázky, a pak přečetli zadaný úryvek. Porota hodnotila např. plynulost a hlasitost projevu. Naši kluci se sice neumístili, ale odnesli si zkušenosti, knížku a účastnický list na památku.
Mgr. Markéta Dorotovičová
Pietní akt ve Farském lese
V pondělí 6. března 2023 uctili šesťáci památku sedmi letců z havarovaného bombardéru Avro Lancaster. Ten havaroval 5. března přesně před 78 lety. V českém jazyce žáci pracovali s textem, který osvětloval okolnosti pádu letadla, takže byli s touto historickou událostí dobře seznámeni. Vojta s Péťou nesli k pomníku květinu a svíčku. Pomník museli kluci očistit od sněhu a ledu. Některé holky uklidily staré kytky a vyhořelé svíčky. Pak se mohla položit nová květina a zapálit svíčka. Péťa Hrkal měl velmi důležitou funkci. Recitoval básničku o pádu letadla s názvem P4-X neodpovídá, kterou složila žákyně 9. třídy Natálie Polťáková. Péťa měl pouze víkend na to, aby se jí naučil. K úkolu přistoupil zodpovědně, básničku se naučil a u pomníku ji zarecitoval. Důstojně jsme tak uctili památku britských letců. Počasí nebylo zrovna ideální, foukal silnější vítr a sněžilo, ale šesťáci to zvládli skvěle.
Mgr. Markéta Dorotovičová
P4 – X neodpovídá
Psal se rok 1945,
byl třetí měsíc v roce,
v tu dobu musela Anglie povolat své letce.
Pondělí 5.3. odpoledne, trochu později,
to už všichni začínali ztrácet svou naději.
Sedm mužů, kteří byli tak mladí,
si i přes to zanedlouho smrt odvádí.
Po celé jižní Anglii startují Lancastery,
cíl je továrna, kde se vyrábí motory.
Akce začala po půl desáté večer,
bombardéry však oslepovaly různé druhy jisker.
Konec akce nastal deset minut po desáté,
kolem Krušných hor vraceli se poté.
Ze sedmičlenné posádky tři letci vyskočili,
do zajetí však zanedlouho stejně padli.
Letadlo hořící přelétá hory Krušné,
ovládat ho je čím dál víc náročné.
Koule hořící nad kostelem je viděna,
na okraji Farského lesa byla poté objevena.
Němečtí občané nalezli poblíž sedm mrtvých těl,
některý z nich se ještě padákem zachránit chtěl.
Těla všech sedmi letců byla 9. března,
na hranickém hřbitově do země pohřbena.
Šesťáci a sv. Václav
Šesťáci v hodinách českého jazyka pracovali s informacemi. Měli za úkol vytvořit „plakát“, který bude upozorňovat na blížící se státní svátek: 28. 9. – Den české státnosti, svátek sv. Václava. Vybralo se několik nejlepších prací. Tyto práce byly umístěny na nástěnku v učebně českého jazyka. Nejenom šesťáci, ale i ostatní žáci druhého stupně teď budou vědět, proč vlastně ve středu nejdou do školy.
Mgr. Markéta Dorotovičová
Školní výlet Most
Sedmá a osmá třída jela obdivovat krásy Ústeckého kraje – zejména Mostecka. Ve čtvrtek 13. června jsme jeli do Mostu, kde jsme navštívili několik zajímavých míst. Mezi ně patří například hrad Hněvín, kostel Nanebevzetí Panny Marie a jezero Most. Cesta na hrad Hněvín byla dobrodružná a mnozí měli strach o to, jestli se na hrad vůbec dostaneme. Uličky byly úzké a autobus široký. Museli jsme vystoupit pod hradem a šlapat velký příkrý kopec nahoru. Nahoře nás ale čekaly krásné výhledy na mosteckou krajinu. Další zastávkou byl kostel Nanebevzetí Panny Marie, který má zajímavou historii. V 70. letech byl po kolejích přesunut o 841 m na nové místo z důvodu těžby uhlí. Tuto trasu jsme šli pěšky až k jezeru Most. U jezera se nám líbilo, voda byla čistá, ale na koupání to nebylo. Začal foukat velký studený vítr a spustil se déšť. To nám trochu změnilo plány, a proto jsme se rozhodli zajet do města. Největší úspěch měla návštěva KFC a McDonaldu, kde jsme se najedli a chvilku poseděli. Pak už nás čekala cesta domů.
- a 8. třída
Sedmáci v muzeu
Sedmáci se v pondělí 27. května jeli podívat do chebského muzea. Čekal je zde program o Albrechtu z Valdštejna. Paní průvodkyně je provedla Valdštejnským okruhem a řekla jim spoustu zajímavostí. Žáky nejvíce zaujala vycpanina Valdštejnova koně, která patří k nejstarším v Evropě. Po programu jsme se odměnili zmrzlinou a poseděli jsme v příjemném prostředí vedle Špalíčku.
Mgr. Markéta Dorotovičová
Letem Karlovým světem
Čtvrťáci a sedmáci se vydali na naučnou stezku hradem Loket. Stezka byla zaměřena na nejvýznamnějšího českého panovníka Karla IV. Hradní edukátorka jim předala spoustu zajímavých informací o panovníkově životě a vládě. Žáci dostali pracovní sešit, ve kterém si doma mohou plnit zábavné úkoly a prohlubovat tak své znalosti. Obě třídy si prošly celý hrad a největší úspěch měla hradní mučírna. I přes velmi chladné počasí se žákům Loket líbil.
Vánoční trhy v Hofu
Šesťáci a sedmáci si užili poslední předvánoční školní den na vánočních trzích v německém Hofu. Na trzích si každý přišel na své. Někdo si užíval jídlo, někdo si užíval obchody s oblečením a někdo si jen prostě užíval předvánoční atmosféru. Chválím žáky za to, že se nestyděli mluvit a domluvili se buď německy, nebo anglicky. Výlet měl úspěch a všichni se už těší na další podobný výlet.
Mgr. Markéta Dorotovičová